Aktualności

Zakończyliśmy 17. edycję konkursu I Know America

wyniki

23 mar 2020


Finałową piętnastkę oraz trzynaścioro wyróżnionych uczestników i uczestniczek gościliśmy w Warszawie, gdzie odbył się finał konkursu. Najpierw przyjrzeliśmy się filmom nagranym przez finalistów. Następnie wysłuchaliśmy ich odpowiedzi na pytania przygotowane m.in. przez ekspertów Ośrodka Studiów Amerykańskich UW.

Laureaci I Know America 2020

W tym roku wyjazd naukowy do USA w ramach programu The Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship wygrała Zuzanna Marciniak, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Zaś staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce wygrał Szymon Petyniak, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcące imienia Stanisława Staszica w Warszawie.

Zuzanna_Marciniak_1_nagroda_IKA_2020

Zuzanna Marciniak (w środku), laureatka I Know America 2020.

 

 

Szymon_Petyniak_laureat_I_Know_America_2020

Szymon Petyniak (pierwszy z lewej), laureat I Know America 2020.

 

Indeksy na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego przyznaliśmy Dominice Kowalskiej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku, Antoniemu Duszyńskiemu z LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, Katarzynie Kubik z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie i Agacie Pikoń z III L.O. im. Adama Mickiewicza w Katowicach.

Zwiedzanie Warszawy

Finał I Know America to nie tylko spotkanie z komisją i wyłonienie zwycięzców.  Zarówno laureaci, jak i wyróżnieni uczestnicy mieli okazję zwiedzić Warszawę i poznać wiele miejsc związanych z kulturą USA i nie tylko.

Grupa finalistów, która w Warszawie pojawiła się jako pierwsza, spotkała się z zastępcą attaché ds. kultury Elizabeth Blumenthal, która przeprowadziła dla grupy warsztaty integracyjne oraz rozmowę o możliwości studiowania w USA.

Elizabeth_Blumenthal_z_laureatami_I_Know_America

Elizabeth Blumenthal z laureatami konkursu I Know America.

 

Jak co roku odwiedziliśmy American School of Warsaw, działającą od 1953 r. szkołę prywatną typu non-profit, która została założona w celu udostępnienia dzieciom z rodzin amerykańskich mieszkających w Warszawie nauki w języku angielskim. Obecnie w szkole uczą się dzieci z całego świata. W znacznej części również z Polski.

Uczestniczki_IKA2020

Uczestniczki konkursu IKA2020 w trakcie pracy warsztatowej w American School of Warsaw.

 

Uczestnicy konkursu spotkali się z Joshem Skjoldem, nauczycielem w ASW, który przeprowadził dla nich pasjonujące warsztaty z praw człowieka. Grupa najpierw podzieliła się na mniejsze grupki, w których omówiła wybrane zagadnienia. Następnie przystąpiła do obmyślania scenariuszy klipów wideo poruszających wybrany aspekt praw człowieka, nakręciła je i zmontowała. Na koniec wyświetliliśmy filmy i odbyliśmy mini-dyskusję panelową na ich temat.

UczestnicyIKA2020

Uczestnicy konkursu w trakcie projekcji jednego z filmów podczas warsztatu w American School of Warsaw.

 

Odwiedziliśmy też Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie grupa wzięła udział w oprowadzeniu po wystawie i warsztacie dot. wystawy „MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA”, pierwszej w Polsce monograficznej wystawie szwajcarskiej artystki Miriam Cahn, jednej z najważniejszych i najbardziej uznanych malarek drugiej połowy XX i początku XXI wieku.

Uczestnicy_IKA2020

 

Wśród pozostałych atrakcji były także zabawa w escape roomie „Dom Zagadek”, kolacja w restauracji amerykańskiej, spektakl „Oriana Fallaci” w Teatrze Studio oraz wykład dr. Pawła Frelika „Przyszłość już nadeszła – dlaczego wszyscy powinni obcować z science fiction?”.

I Know America 2021

Gratulujemy wszystkim laureatom oraz finalistom konkursu I Know America 2021! Dziękujemy też wszystkim, którzy przystąpili w tym roku do konkursu.

Na początku nowego roku szkolnego zapraszamy na kolejną edycję!

Wyniki II etapu I Know America 2024

wyniki

25 sty 2024


Drugi etap konkursu I Know America 2024 dobiegł końca. Spośród 60 nadesłanych prac, wybraliśmy 15 najlepszych. Ich autorzy i autorki zmierzą się w finale w na przełomie lutego i marca 2024.

WYNIKI: I etap I Know America 2024

wyniki

24 lis 2023


Zapraszamy do zapoznania się z wynikami etapu pierwszego konkursu I Know America 2024.

I Know America 2024. Start już 8 września

konkurs

04 wrz 2023


Gotowi na amerykanistyczny maraton ? 8 września 2023 r. otworzymy zapisy do I Know America 2024.

I know America… by myself

alumni

30 sie 2018


Po wygraniu konkursu I Know America w marcu 2018 roku czułem dużą satysfakcję z dotychczasowej pracy oraz ekscytację w związku z czekającą mnie przygodą. Wkrótce miałem mieć okazję spełnić jedno ze swych marzeń, czyli… zgodnie z nazwą konkursu- poznać Amerykę. Tym razem na własne oczy, a nie z książek i filmów.

Uczniowie, którzy chcą zmieniać świat

alumni

18 wrz 2017


"Projekt Przyszłość" zorganizowany przez licealistów z Poznania czy przedsięwzięcie "Youth Ambassadors Summer Institute" zainicjowane przez uczniów z Tych to tylko niektóre inicjatywy (...)

Relacja Julii Kużdżał z BFTF 2017

alumni

13 wrz 2017


W poprzedniej edycji konkursu jedna z laureatek wzięła udział w miesięcznym wyjeździe naukowym do USA w ramach corocznego programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institute.

CivicUP! Academy. Koniec naboru

CivicUP!

25 kwi 2018


Zakończyliśmy nabór do pierwszej edycji szkoły letniej CivicUP! Academy 2018, którą organizujemy we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce. Znamy już nazwiska uczestników.

I Know America 2024. Start już 8 września

konkurs

04 wrz 2023


Gotowi na amerykanistyczny maraton ? 8 września 2023 r. otworzymy zapisy do I Know America 2024.

20. edycja I Know America czas start!

konkurs

08 wrz 2022


Gotowi na maraton amerykanistyczny? 8 września 2022 r. otworzyliśmy zapisy do I Know America 2023.

Zmiana w harmonogramie IKA2022

konkurs

06 lut 2022


Finał konkursu I Know America 2022 odbędzie 25 lutego 2022 r. Znamy też datę wyjazdu zwyciężczyni/zwycięzcy 19. edycji IKA do USA w ramach programu BFTF!

Jak napisać esej konkursowy!? LIVE Q&A

wiedza

01 gru 2022


Pisanie esejów konkursowych nigdy nie było łatwe. Wiemy to, dlatego chcemy dać Wam możliwość zapytania nas, jak robić to najlepiej!

Wszystkie twarze USA. Amerykanistyczne spotkanie w Krośnie

wiedza

20 wrz 2022


Jeśli chcesz zacząć poznawać Amerykę od podszewki, najlepiej po prostu tam będąc, to wydarzenie jest dla Ciebie. Zapraszamy uczennice i uczniów szkół średnich na spotkanie amerykanistyczne w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie 30 września 2022 r. o godz. 11.

Gwiezdne wojny i diamentowe asteroidy. Ameryka w kosmosie w XX, XXI i XXII wieku

wiedza

09 cze 2022


Czy widok XIX-wiecznych osadników ciągnących na zachód Ameryki Północnej i potężnych rakiet wynoszących ludzi w kosmos mają ze sobą coś wspólnego? Dlaczego bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy patrzeć w górę i obserwować, co dzieję się w najbliższej nam przestrzeni kosmicznej? Zapraszamy na wykład Piotra Szyi, jurora w konkursie I Know America, i dyskusję pn. "Gwiezdne wojny i diamentowe asteroidy. Ameryka w kosmosie w XX, XXI i XXII wieku". Spotkanie odbędzie się 20 czerwca 2022 r. w Auli widowiskowej przy Szkole w Lisewie. Wykład zostanie nagrany i opublikowany na naszym portalu Wszechnica.

Wyniki II etapu I Know America 2024

wyniki

25 sty 2024


Drugi etap konkursu I Know America 2024 dobiegł końca. Spośród 60 nadesłanych prac, wybraliśmy 15 najlepszych. Ich autorzy i autorki zmierzą się w finale w na przełomie lutego i marca 2024.

WYNIKI: I etap I Know America 2024

wyniki

24 lis 2023


Zapraszamy do zapoznania się z wynikami etapu pierwszego konkursu I Know America 2024.

Wyniki II etapu I Know America 2023

wyniki

31 sty 2023


Drugi etap konkursu I Know America 2023 dobiegł końca. Wybraliśmy 15 najlepszych. Ich autorzy i autorki zmierzą się w finale w na przełomie lutego i marca 2023.