Aktualności

Zakończyliśmy 17. edycję konkursu I Know America

wyniki

23 mar 2020


Finałową piętnastkę oraz trzynaścioro wyróżnionych uczestników i uczestniczek gościliśmy w Warszawie, gdzie odbył się finał konkursu. Najpierw przyjrzeliśmy się filmom nagranym przez finalistów. Następnie wysłuchaliśmy ich odpowiedzi na pytania przygotowane m.in. przez ekspertów Ośrodka Studiów Amerykańskich UW.

Laureaci I Know America 2020

W tym roku wyjazd naukowy do USA w ramach programu The Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship wygrała Zuzanna Marciniak, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Zaś staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce wygrał Szymon Petyniak, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcące imienia Stanisława Staszica w Warszawie.

Zuzanna_Marciniak_1_nagroda_IKA_2020

Zuzanna Marciniak (w środku), laureatka I Know America 2020.

 

 

Szymon_Petyniak_laureat_I_Know_America_2020

Szymon Petyniak (pierwszy z lewej), laureat I Know America 2020.

 

Indeksy na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego przyznaliśmy Dominice Kowalskiej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku, Antoniemu Duszyńskiemu z LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, Katarzynie Kubik z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie i Agacie Pikoń z III L.O. im. Adama Mickiewicza w Katowicach.

Zwiedzanie Warszawy

Finał I Know America to nie tylko spotkanie z komisją i wyłonienie zwycięzców.  Zarówno laureaci, jak i wyróżnieni uczestnicy mieli okazję zwiedzić Warszawę i poznać wiele miejsc związanych z kulturą USA i nie tylko.

Grupa finalistów, która w Warszawie pojawiła się jako pierwsza, spotkała się z zastępcą attaché ds. kultury Elizabeth Blumenthal, która przeprowadziła dla grupy warsztaty integracyjne oraz rozmowę o możliwości studiowania w USA.

Elizabeth_Blumenthal_z_laureatami_I_Know_America

Elizabeth Blumenthal z laureatami konkursu I Know America.

 

Jak co roku odwiedziliśmy American School of Warsaw, działającą od 1953 r. szkołę prywatną typu non-profit, która została założona w celu udostępnienia dzieciom z rodzin amerykańskich mieszkających w Warszawie nauki w języku angielskim. Obecnie w szkole uczą się dzieci z całego świata. W znacznej części również z Polski.

Uczestniczki_IKA2020

Uczestniczki konkursu IKA2020 w trakcie pracy warsztatowej w American School of Warsaw.

 

Uczestnicy konkursu spotkali się z Joshem Skjoldem, nauczycielem w ASW, który przeprowadził dla nich pasjonujące warsztaty z praw człowieka. Grupa najpierw podzieliła się na mniejsze grupki, w których omówiła wybrane zagadnienia. Następnie przystąpiła do obmyślania scenariuszy klipów wideo poruszających wybrany aspekt praw człowieka, nakręciła je i zmontowała. Na koniec wyświetliliśmy filmy i odbyliśmy mini-dyskusję panelową na ich temat.

UczestnicyIKA2020

Uczestnicy konkursu w trakcie projekcji jednego z filmów podczas warsztatu w American School of Warsaw.

 

Odwiedziliśmy też Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie grupa wzięła udział w oprowadzeniu po wystawie i warsztacie dot. wystawy „MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA”, pierwszej w Polsce monograficznej wystawie szwajcarskiej artystki Miriam Cahn, jednej z najważniejszych i najbardziej uznanych malarek drugiej połowy XX i początku XXI wieku.

Uczestnicy_IKA2020

 

Wśród pozostałych atrakcji były także zabawa w escape roomie „Dom Zagadek”, kolacja w restauracji amerykańskiej, spektakl „Oriana Fallaci” w Teatrze Studio oraz wykład dr. Pawła Frelika „Przyszłość już nadeszła – dlaczego wszyscy powinni obcować z science fiction?”.

I Know America 2021

Gratulujemy wszystkim laureatom oraz finalistom konkursu I Know America 2021! Dziękujemy też wszystkim, którzy przystąpili w tym roku do konkursu.

Na początku nowego roku szkolnego zapraszamy na kolejną edycję!

Korekta wyników 1 etapu IKA2022

wyniki

24 lis 2021


W sposobie przeliczania punktacji etapu I konkursu pojawił się błąd. W wyniku korekty tego błędu do etapu II zakwalifikowało się więcej osób niż podano w komunikacie 23 listopada 2021 r.

WYNIKI: I etap I Know America 2022

konkurs

23 lis 2021


Zapraszamy do zapoznania się z wynikami etapu pierwszego IKA2022.

Koniec etapu pierwszego I Know America 2022

konkurs

15 lis 2021


W nocy z 13 na 14.11.2021 r. zakończył się pierwszy etap konkursu I Know America 2022. Do środy uczestnicy mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia do odpowiedzi. Oficjalne wyniki testu poznamy wkrótce!

I know America… by myself

alumni

30 sie 2018


Po wygraniu konkursu I Know America w marcu 2018 roku czułem dużą satysfakcję z dotychczasowej pracy oraz ekscytację w związku z czekającą mnie przygodą. Wkrótce miałem mieć okazję spełnić jedno ze swych marzeń, czyli… zgodnie z nazwą konkursu- poznać Amerykę. Tym razem na własne oczy, a nie z książek i filmów.

Uczniowie, którzy chcą zmieniać świat

alumni

18 wrz 2017


"Projekt Przyszłość" zorganizowany przez licealistów z Poznania czy przedsięwzięcie "Youth Ambassadors Summer Institute" zainicjowane przez uczniów z Tych to tylko niektóre inicjatywy (...)

Relacja Julii Kużdżał z BFTF 2017

alumni

13 wrz 2017


W poprzedniej edycji konkursu jedna z laureatek wzięła udział w miesięcznym wyjeździe naukowym do USA w ramach corocznego programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institute.

CivicUP! Academy. Koniec naboru

CivicUP!

25 kwi 2018


Zakończyliśmy nabór do pierwszej edycji szkoły letniej CivicUP! Academy 2018, którą organizujemy we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce. Znamy już nazwiska uczestników.

WYNIKI: I etap I Know America 2022

konkurs

23 lis 2021


Zapraszamy do zapoznania się z wynikami etapu pierwszego IKA2022.

Koniec etapu pierwszego I Know America 2022

konkurs

15 lis 2021


W nocy z 13 na 14.11.2021 r. zakończył się pierwszy etap konkursu I Know America 2022. Do środy uczestnicy mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia do odpowiedzi. Oficjalne wyniki testu poznamy wkrótce!

Czas na I Know America 2022!

konkurs

09 wrz 2021


Ruszyła 19. edycja konkursu I Know America.

Korekta wyników 1 etapu IKA2022

wyniki

24 lis 2021


W sposobie przeliczania punktacji etapu I konkursu pojawił się błąd. W wyniku korekty tego błędu do etapu II zakwalifikowało się więcej osób niż podano w komunikacie 23 listopada 2021 r.

Zakończyliśmy 18. edycję konkursu I Know America

wyniki

22 mar 2021


Mimo epidemii i wynikającej z niej konieczności przejścia szkół na tryb nauki zdalnej, do I Know America zgłosiło ponad 870 osób. We wtorek 16.03.2021 r. w internetowym finale wyłoniliśmy laureatki konkursu.

Wyniki II etapu I Know America 2021

wyniki

28 sty 2021


Drugi etap konkursu I Know America 2021 dobiegł końca. Spośród 53 nadesłanych prac wybraliśmy 15 najlepszych. Ich autorzy i autorki zmierzą się w finale w 14 kwietnia 2021 r.