Aktualności

Naukowy wyjazd do USA nagrodą w I Know America 2018!

konkurs

06 paź 2017


Wiemy już oficjalnie, że również w tym roku jedną z czterech nagród w I Know America jest wyjazd naukowy do USA w ramach programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institute. Zwycięzca lub zwyciężczyni spędzą niemal miesiąc w Wake Forest University. Nagroda przeznaczona jest dla jednej osoby.

UWAGA: O nagrodę mogą powalczyć uczestnicy, którzy urodzili się między 22 czerwca 1999 r. a 22 czerwca 2002 r. Jest to wymóg formalny organizatora szkoły letniej.

Co to jest Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institute?

W ramach programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Initiative organizowane są coroczne, kilkutygodniowe zjazdy dla młodzieży w wieku 16-18 lat. Osoby uczestniczące w Benjamin Franklin Summer Institute biorą udział w intensywnym, trzy-, czterodniowym programie w Stanach Zjednoczonych, podczas którego młodzież z Europy, Azji Środkowej i Ameryki omawia problemy globalne dotyczące ludzi po obu stronach Atlantyku. Uczestnicy angażują się w różne działania, takie jak szkolenia, warsztaty, programy na poziomie lokalnym, wyjazdy studyjne oraz wydarzenia kulturalne, w celu wypracowania nowego spojrzenia na naukę, społeczności lokalne oraz szerszą kulturę medialną. Ponadto uczestnicy sprawdzają w jaki sposób młodzi ludzie korzystają z mediów, zarówno jako konsumenci, jak i osoby przekazujące informacje, oraz uczą się, że wolność słowa nadaje zarówno prawa jak i nakłada obowiązki na obywateli. Uczestnicy wspólnie analizują preferencje młodych ludzi, którzy coraz częściej polegają na środkach masowego przekazu (użyciu słów, dźwięków i obrazów w celu informowania, edukacji, rozrywki i perswazji), aby dowiedzieć się jak najwięcej o świecie, w którym żyją. Podczas programu studenci odkrywają, że środki masowego przekazu nie tylko dostarczają informacji o stanie faktycznym, ale także tworzą kulturowe preferencje, wspierają systemy wartości i stymulują konsumpcję poprzez reklamę i lokowanie produktu. Pod koniec wyjazdu studenci przygotowują wspólny projekt, który ma na celu przestawienie ich dokonań i propaguje działania Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Initiative na rzecz edukacji.

Kto jest patronem programu?

Nazwa programu pochodzi od legendarnego amerykańskiego męża stanu i dyplomaty, Benjamina Franklina. Została nadana na cześć jego dokonań, aby stanowić inspirację dla tych, którzy pracują na rzecz wzmocnienia współpracy transatlantyckiej. Ze względu na swoje zainteresowania, badania naukowe, pracę i tryb życia, Benjamin Franklin często podróżował przez ocean i spędzał czas po obu stronach Atlantyku, szerząc porozumienie między Amerykanami, Azjatami i Europejczykami. Nawet 300 lat po jego narodzinach życie Benjamina Franklina inspiruje młodych obywateli do podejmowania wysiłków na rzecz lepszego zrozumienia transatlantyckiego.

Wyniki II etapu I Know America 2024

wyniki

25 sty 2024


Drugi etap konkursu I Know America 2024 dobiegł końca. Spośród 60 nadesłanych prac, wybraliśmy 15 najlepszych. Ich autorzy i autorki zmierzą się w finale w na przełomie lutego i marca 2024.

WYNIKI: I etap I Know America 2024

wyniki

24 lis 2023


Zapraszamy do zapoznania się z wynikami etapu pierwszego konkursu I Know America 2024.

I Know America 2024. Start już 8 września

konkurs

04 wrz 2023


Gotowi na amerykanistyczny maraton ? 8 września 2023 r. otworzymy zapisy do I Know America 2024.

I know America… by myself

alumni

30 sie 2018


Po wygraniu konkursu I Know America w marcu 2018 roku czułem dużą satysfakcję z dotychczasowej pracy oraz ekscytację w związku z czekającą mnie przygodą. Wkrótce miałem mieć okazję spełnić jedno ze swych marzeń, czyli… zgodnie z nazwą konkursu- poznać Amerykę. Tym razem na własne oczy, a nie z książek i filmów.

Uczniowie, którzy chcą zmieniać świat

alumni

18 wrz 2017


"Projekt Przyszłość" zorganizowany przez licealistów z Poznania czy przedsięwzięcie "Youth Ambassadors Summer Institute" zainicjowane przez uczniów z Tych to tylko niektóre inicjatywy (...)

Relacja Julii Kużdżał z BFTF 2017

alumni

13 wrz 2017


W poprzedniej edycji konkursu jedna z laureatek wzięła udział w miesięcznym wyjeździe naukowym do USA w ramach corocznego programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institute.

CivicUP! Academy. Koniec naboru

CivicUP!

25 kwi 2018


Zakończyliśmy nabór do pierwszej edycji szkoły letniej CivicUP! Academy 2018, którą organizujemy we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce. Znamy już nazwiska uczestników.

I Know America 2024. Start już 8 września

konkurs

04 wrz 2023


Gotowi na amerykanistyczny maraton ? 8 września 2023 r. otworzymy zapisy do I Know America 2024.

20. edycja I Know America czas start!

konkurs

08 wrz 2022


Gotowi na maraton amerykanistyczny? 8 września 2022 r. otworzyliśmy zapisy do I Know America 2023.

Zmiana w harmonogramie IKA2022

konkurs

06 lut 2022


Finał konkursu I Know America 2022 odbędzie 25 lutego 2022 r. Znamy też datę wyjazdu zwyciężczyni/zwycięzcy 19. edycji IKA do USA w ramach programu BFTF!

Jak napisać esej konkursowy!? LIVE Q&A

wiedza

01 gru 2022


Pisanie esejów konkursowych nigdy nie było łatwe. Wiemy to, dlatego chcemy dać Wam możliwość zapytania nas, jak robić to najlepiej!

Wszystkie twarze USA. Amerykanistyczne spotkanie w Krośnie

wiedza

20 wrz 2022


Jeśli chcesz zacząć poznawać Amerykę od podszewki, najlepiej po prostu tam będąc, to wydarzenie jest dla Ciebie. Zapraszamy uczennice i uczniów szkół średnich na spotkanie amerykanistyczne w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie 30 września 2022 r. o godz. 11.

Gwiezdne wojny i diamentowe asteroidy. Ameryka w kosmosie w XX, XXI i XXII wieku

wiedza

09 cze 2022


Czy widok XIX-wiecznych osadników ciągnących na zachód Ameryki Północnej i potężnych rakiet wynoszących ludzi w kosmos mają ze sobą coś wspólnego? Dlaczego bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy patrzeć w górę i obserwować, co dzieję się w najbliższej nam przestrzeni kosmicznej? Zapraszamy na wykład Piotra Szyi, jurora w konkursie I Know America, i dyskusję pn. "Gwiezdne wojny i diamentowe asteroidy. Ameryka w kosmosie w XX, XXI i XXII wieku". Spotkanie odbędzie się 20 czerwca 2022 r. w Auli widowiskowej przy Szkole w Lisewie. Wykład zostanie nagrany i opublikowany na naszym portalu Wszechnica.

Wyniki II etapu I Know America 2024

wyniki

25 sty 2024


Drugi etap konkursu I Know America 2024 dobiegł końca. Spośród 60 nadesłanych prac, wybraliśmy 15 najlepszych. Ich autorzy i autorki zmierzą się w finale w na przełomie lutego i marca 2024.

WYNIKI: I etap I Know America 2024

wyniki

24 lis 2023


Zapraszamy do zapoznania się z wynikami etapu pierwszego konkursu I Know America 2024.

Wyniki II etapu I Know America 2023

wyniki

31 sty 2023


Drugi etap konkursu I Know America 2023 dobiegł końca. Wybraliśmy 15 najlepszych. Ich autorzy i autorki zmierzą się w finale w na przełomie lutego i marca 2023.