Civic Up! Academy


 

Twój głos się nie liczy, jeśli go nie użyjesz. Jeśli też tak uważasz, zapraszamy do wzięcia udziału w Civic Up! Academy, 10-dniowych warsztatach dla młodych osób zainteresowanych prowadzeniem działań społecznych.

Warsztaty organizowane są przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacją Wspomagania Wsi. Udział w nich jest bezpłatny.

 

Edycja 2020 przełożona na wakacje 2021

Z trudem i przykrością przychodzi nam poinformować, że wobec pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej w kraju jesteśmy zmuszeni przełożyć Civic UP! Academy 2020 na przyszłe wakacje.
 
Nowy termin szkoły letniej to 27.06. - 06.07.2021.
 
Dziękujemy za przysłanie zgłoszeń. Doceniamy pracę, którą włożyliście w przygotowanie filmów w trakcie niełatwej nauki w domu. Mając to na uwadze, zachowamy Wasze kandydatury na poczet przyszłej edycji Civica. Dotyczy to osób, które będą spełniały w przyszłym roku kryteria wiekowe.
Informacje o rozpoczęciu nowej rekrutacji opublikujemy na początku 2021 r.

 

Czego nauczysz się na Civic UP! Academy?

Przed warsztatami dowiemy się, jakie zagadnienia społeczne Cię interesują. Wykorzystamy tę wiedzę, żebyś mogła/mógł spotkać się

z doświadczonymi aktywistami i aktywistkami i czerpać od nich inspirację do działania.

Na koniec przejdziemy razem całą ścieżkę projektową – od zdiagnozowania problemu do zrealizowania działania na ulicach Warszawy lub w sieci. Dzięki temu dowiesz się i przećwiczycie:

 • Jak poznać potrzeby osób, na rzecz których zamierzasz działać?
 • Jak stworzyć ciekawe działanie przy wykorzystaniu metody design thinking?
 • Jaką formę działania wybrać do zrealizowania postawionego sobie celu?
 • Jak wykorzystać swój potencjał i potencjał grupy?
 • Jak zaplanować działania w czasie?
 • Jak pozyskać pieniądze na realizację działań?
 • Jak i przy pomocy jakich narzędzi komunikować działania?

Będziemy pracować metodami aktywnymi. Przyjrzymy się polskim i amerykańskim wyzwaniom społecznym. W planach mamy także spotkania z amerykańskimi dyplomatami i wizytę w American School of Warsaw oraz poznawanie życia kulturalnego Warszawy.

Kogo szukamy?

Zapraszamy Cię na Civic Up! Academy jeśli:

 • masz 15-18 lat;
 • znasz język angielski w stopniu komunikatywnym;
 • jesteś zaangażowany/a społecznie (działasz w samorządzie szkolnym, wolontariacie, organizacji społecznej; sam/sama robisz coś na rzecz innych).

Gdzie i kiedy się spotkamy?

Civic Up! Academy odbędzie się w dniach 27.06 – 06.07. 2021 r. w Warszawie. Termin rekrutacji podamy na początku 2021 r.

Jak zgłosić się do programu?

Przyszli uczestnicy szkoły letniej muszą wykonać zadanie rekrutacyjne oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Twoim zadaniem będzie nakręcenie dwóch krótkich filmów (trwających łącznie od 2,5 do 3,5 minuty). Pierwszy to odpowiedź na zadanie rekrutacyjne, a drugi to kilka słów Tobie. Szczegóły poniżej.

1. Prezentacja tematu w języku polskim (od 1,5 do 2,5 min.):

Mój pomysł na działanie społeczne w mojej okolicy – jakie działanie chciałbyś/chciałabyś zrealizować w swojej miejscowości i dlaczego? Pomysł powinien bazować na realnej sytuacji i być możliwy do wprowadzenia w życie.

2. Wypowiedź w języku angielskim (do 1 min.) zawierająca autoprezentację kandydatki lub kandydata.

Powiedz nam np. o tym, czy angażujesz się społecznie w swojej okolicy? Jesteś wolontariuszem/wolontariuszką w jakiejś organizacji, a może sam/a robisz coś dla ludzi wokół siebie i dla siebie? Opowiedz też jakie są Twoje pasje i dlaczego chcesz wziąć udział w warsztatach oraz czego po nim oczekujesz. Forma i treść zależy od Ciebie – przekonaj nas, że jesteś właściwą osobą do udziału w Civic UP! Academy.

Po nakręceniu filmów, umieść je na YouTube.com lub Google Drive i udostępnij nam linki. UWAGA! W przypadku zamieszczania filmów na YouTube.com zwróć uwagę na ustawienia prywatności. Z trzech opcji – publiczny, niepubliczny, prywatny – wybierz NIEPUBLICZNY. Wtedy dostęp do filmu będzie miał jedynie posiadacz linku, czyli Ty i my!

Wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w naszym projekcie, prosimy o przystąpienie do grupy Civic Up! Academy na Facebooku. Jest to grupa zamknięta, w której możesz zadawać nam pytania organizacyjne i techniczne, wymieniać się pomysłami na filmy oraz doświadczeniami z innymi uczestnikami. Dzięki grupie będziecie mogli też poznać się, zanim przyjedziecie do Warszawy.

Zanim przystąpisz do kręcenia, zapoznaj się z regulaminem szkoły letniej.

Pytania prosimy kierować na adres: civicup.academy@ceo.org.pl

 

 

Dotacje na małe działania i samorozwój dla uczestników CUA 2018 i 2019

Zapraszamy absolwentów Civic UP! Academy 2018 i 2019 do składania wniosków o dofinansowanie małych działań społecznych oraz przedsięwzieć wspierających samorozwój. Na co można przeznaczyć dotacje?

Małe działania to inaczej Wasze projekty społeczne, które możecie zaplanować i przeprowadzić w swoich społecznościach dzięki wiedzy wyniesionej w Civic UP! Academy. Wesprzemy finansowo inicjatywy, które wzmacniają:

 • mechanizmy demokratyczne, w szczególności wzmacniające udział młodzieży w działalności samorządowej;
 • działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego;
 • działania na rzecz osób potrzebujących
 • świadomość w zakresie praw człowieka i obywatela
 • wzajemny szacunek i zrozumienie różnych grup społecznych

 

Z kolei granty na samorozwój przeznaczone są na wszelkiego rodzaju szkolenia, wyjazdy i inne przedsięwzięcia, dzięki którym będziecie mogli poszerzyć swoją wiedzę jako społecznicy i nie tylko. Dotowane przez nas aktywności muszą wpisywać się w jedną następujących kategorii:

 • Pogłębianie i wymiana wiedzy oraz doświadczeń związanych z działalnością społeczną
 • Rozwijanie zainteresowań edukacyjnych i naukowych
 • Nabywanie i doskonalenie umiejętności twardych

 

Regulamin przyznawania grantów na małe działania

Regulamin przyznawania grantów na samorozwój

Wniosek o grant na małe działania

Wniosek o grant na samorozwój