Civic Up! Academy


 

Tylko biorąc sprawy w swoje ręce możemy zmienić świat. Jeśli też tak uważasz, zapraszamy do wzięcia udziału w Civic Up! Academy, 9-dniowych letnich warsztatach dla młodych osób zainteresowanych prowadzeniem działań społecznych.

Warsztaty organizowane są przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce we współpracy z Fundacją Wspomagania Wsi i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Udział w nich jest bezpłatny.

Civic Up! Academy zaplanowany jest w terminie 22-31.08.2021 - będzie realizowany w formie stacjonarnej, o ile będzie to możliwe na mocy aktualnych przepisów. Wydarzenie będzie odbywało się w ośrodku pod Warszawą, umożliwiającym zapewnienie bezpiecznych warunków sanitarnych. 

 

Czym jest Civic UP! Academy?

Warsztaty Civic Up! to letnia szkoła dla młodych, którym chce się działać. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z działaniami społecznymi, lubisz coś robić na rzecz innych i z innymi i chcesz zwiększyć swoje umiejętności w tym zakresie - to wydarzenie jest dla Ciebie. 

Podczas Civic Up! pracujemy metodami praktycznymi i aktywnymi, podstawą jest zrealizowanie przez uczestników własnych działań społecznych. Wszystko to odbywa się pod okiem doświadczonych trenerów i aktywistów społecznych. 

Ważnym aspektem Civic Up! jest możliwość spotkania się 20 aktywnych młodych osób z całej Polski, wspólne realizowanie zadań, wymiana doświadczeń i nawiązywanie kontaktów. 

 

Podczas warsztatów będziemy pracować nad następującymi zagadnieniami:

 • Co to znaczy być aktywistką/aktywistą dzisiaj? 

 • Działania społeczne i demokracja w Polsce i USA

 • Jak poznać potrzeby osób, na rzecz których zamierzasz działać?

 • Jak stworzyć ciekawe działanie przy wykorzystaniu metody design thinking?

 • Jak przygotować i zrealizować projekt krok po kroku?

 • Jaką formę działania wybrać do zrealizowania postawionego sobie celu?

 • Jak wykorzystać swój potencjał i potencjał grupy?

 • Co wpływa na zaangażowanie i motywację do działania? 

 • Współczesne narzędzia działań społecznych

Będziemy pracować metodami aktywnymi. Przyjrzymy się polskim i amerykańskim wyzwaniom społecznym. W planach mamy także spotkania z amerykańskimi dyplomatami.

 

Kogo szukamy?

Zapraszamy Cię na Civic Up! Academy jeśli:

 • masz 15-18 lat;

 • znasz język angielski w stopniu komunikatywnym;

 • jesteś zaangażowany/a społecznie (działasz w samorządzie uczniowskim, wolontariacie, organizacji społecznej; sam/sama robisz coś na rzecz innych).

Zgłoszenia przyjmujemy do: 13.05.2021 r.

 

Gdzie i kiedy się spotkamy?

Civic Up! Academy odbędzie się w dniach 22-31.08.2021 r. w ośrodku Wilga pod Warszawą. Organizatorzy zapewniają transport z dworca Centralnego w Warszawie do miejsca warsztatów.  


Jak zgłosić się do programu?

Przyszli uczestnicy szkoły letniej muszą wykonać zadanie rekrutacyjne oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy do dnia 13.05.2021 r.

Twoim zadaniem będzie nakręcenie dwóch krótkich filmów (trwających łącznie od 2,5 do 3,5 minuty). Pierwszy to odpowiedź na zadanie rekrutacyjne, a drugi to kilka słów Tobie. Szczegóły poniżej.

1. Prezentacja tematu w języku polskim (od 1,5 do 2,5 min.):

Mój pomysł na działanie społeczne w mojej okolicy – opowiedz nam o JEDNYM pomyśle na działanie, które chciałbyś/chciałabyś zrealizować i dlaczego? Powiedz dlaczego ten temat jest dla Ciebie ważny, skąd wiesz, że taki pomysł ma szanse powodzenia a także co Twoim zdaniem jest potrzebne, żeby takie działanie się udało (wsparcie, środki materialne, z kim będziesz współpracować?)

Pomysł powinien bazować na realnej sytuacji i być możliwy do wprowadzenia w życie.

2. Wypowiedź w języku angielskim (do 1,5 min.) zawierająca autoprezentację kandydatki lub kandydata.

Powiedz nam np. o tym, czy angażujesz się społecznie w swojej okolicy? Jesteś wolontariuszem/wolontariuszką w jakiejś organizacji, a może sam/a robisz coś dla ludzi wokół siebie i dla siebie? Opowiedz też jakie są Twoje pasje i dlaczego chcesz wziąć udział w warsztatach oraz czego po nim oczekujesz. Forma i treść zależy od Ciebie – przekonaj nas, że jesteś właściwą osobą do udziału w Civic UP! Academy.

Po nakręceniu filmów, umieść je na YouTube.com lub Google Drive i udostępnij nam linki. UWAGA! W przypadku zamieszczania filmów na YouTube.com zwróć uwagę na ustawienia prywatności. Z trzech opcji – publiczny, niepubliczny, prywatny – wybierz NIEPUBLICZNY. Wtedy dostęp do filmu będzie miał jedynie posiadacz linku, czyli Ty i my!

Wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w naszym projekcie, prosimy o dodanie się do grupy Civic Up! Academy na Facebooku. Jest to grupa zamknięta, w której możesz zadawać nam pytania organizacyjne i techniczne, wymieniać się pomysłami na filmy oraz doświadczeniami z innymi uczestnikami. Dzięki grupie będziecie mogli też poznać się, zanim przyjedziecie do Warszawy.

Zanim przystąpisz do kręcenia, zapoznaj się z regulaminem szkoły letniej.

Pytania prosimy kierować na adres: civicup.academy@ceo.org.pl