Aktualności

Zakończyliśmy I Know America 2024

wyniki

11 mar 2024


W tym roku na konkurs zarejestrowała się kordowa liczba niemal 1700 osób uczestniczących. Dużej części z nich nie przestraszyły pytania testowe w etapie pierwszym oraz tematy prac pisemnych w etapie drugim. Na przełomie lutego i marca mieliśmy przyjemność goszczenia w Warszawie 25 autorów i autorek najlepszych prac, z których 14 wzięło udział w finale konkursu. Jak zawsze zadbaliśmy o to, żeby przyjazd na spotkanie nie ograniczał się tylko do rundy finałowej.

 

Finał przeprowadziła komisja w składzie Monica Damberg-Ott, Zastępczyni Attaché ds. kultury w U.S. Embassy Warsaw, dr Ludmiła Janion, Jan Smoleński i Sebastian Smoliński z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW oraz Jędrzej Godlewski z Fundacji Wspomagania Wsi. Spośród 15 uczestników i uczestniczek  zakwalifikowanych do ostatniej rundy, z komisją spotkało się 14 z nich.

 

LAURETAKI I LAUREACI I KNOW AMERICA 2024

W tym roku udział w programie edukacyjnym The Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship wygrała Weronika Przybyłek, uczennica II Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku.

Weronika Przybyłek w trakcie przemówienia podczas rozdania dyplomów w rezydencji zastępcy ambasadora USA. fot. Magda Gromek-Kowalczyk

– Moja przygoda z konkursem “I Know America” zaczęła się już w pierwszej klasie liceum. To wtedy po raz pierwszy pierwszy nauczyłam się pisać prace akademickie, dowiedziałam się jak funkcjonuje amerykańskie społeczeństwo, a przede wszystkim poznałam wiele wspaniałych osób, które były zainteresowane podobnymi tematami. Moją ulubioną częścią każdej edycji jest bez wątpienia pisanie eseju, kiedy to mogę zgłębić tematy, które inaczej nie wydawałyby mi się aż tak zajmujące. Mimo że w ostatnich dwóch latach skład finalistów się zmienił to atmosfera zawsze jest taka sama, a udział w konkursie co roku stanowi dla mnie możliwość nauki, ale też rozwoju pasji – mówi Weronika Przybyłek, która do finału konkursu dostała się po raz trzeci.

Staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce wygrał Bartłomiej Jodko, z I Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Bydgoszczy.

Bartłomiej Jodko pozuje do zdjęcia z Zastępcą Ambasadora USA – Danielem Lawtonem. fot. Magda Gromek-Kowalczyk

Indeksy na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego przyznaliśmy:

  • Nadii Korzeń z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie,
  • Ewie Winiarz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie,
  • Jakubowi Dobosiewiczowi z I Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu

 

SPOTKANIE UCZESTNICZEK I UCZESTNIKÓW I KNOW AMERICA 2024

W dniach 27.02. – 1.03.2024 r. gościliśmy 25 uczennic i uczniów szkół średnich z całej Polski, dla których – oprócz finału konkursu – zorganizowaliśmy też różnorodny program kulturalno-edukacyjny.

Część grupy, która brała udział w finale konkursu, przybyła do Warszawy już 27.02. Wiedząc, że chociaż egzamin przebiega w przyjaznej atmosferze, to jest jednak stresującym doświadczeniem, zaprosiliśmy finalistki i finalistów na pokaz filmu „Bracia ze stali”. Po pokazie zeszliśmy do kawiarni w kinie Kinoetka, gdzie Sebastian Smoliński, krytyk filmowy i ekspert w konkursie I Know America, poprowadził dyskusję. „Bracia ze stali” to historia rodziny z Teksasu, ale też przejmująca opowieść o Ameryce: jej mitach, przymusie pogoni za sukcesem i cenie, jaką płacimy za bezkrytyczne kierowanie się ojcowskimi nakazami. W sam raz na rozpoczęcie amerykanistycznego wyjazdu.

Kadr z filmu „Bracia ze stali”

Zawsze staramy się, żeby atrakcje, które proponujemy osobom uczestniczącym, dostarczały możliwie najbardziej zróżnicowanych bodźców i inspiracji. W tym roku odwiedziliśmy też Niewidzialną Wystawę, po której w zupełnych ciemnościach oprowadzają osoby niewidome, obejrzeliśmy spektakl „Ferdydurkę” w Teatrze Dramatycznym, a w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta wzięliśmy udział w warsztacie z tworzenia linorytów.

Uczestniczka konkursu I Know America na warsztacie z tworzenia linorytów w Zachęcie. fot. Jędrek Godlewski

 

Uczestniczki I Know America 2024 podczas warsztatu z tworzenia linorytów w Zachęcie. fot. Jędrek Godlewski

W tym roku znaleźliśmy także przestrzeń na dwa warsztaty. Pierwszy z nich poprowadziła nasza fundacyjna koleżanka Magdalena Gromek-Kowalczyk. Spotkanie pod nazwą “Wszyscy jesteśmy powiązani – bioróżnorodność wokół sędziwych drzew” było okazją do dowiedzenia się, jakie działania na rzecz środowiska przyrodniczego na wsi prowadzi Fundacja oraz jakie bogactwo życia towarzyszy starym, dziuplastym dębom.

Magdalena Gromek-Kowalczyk w trakcie warsztatu “Wszyscy jesteśmy powiązani – bioróżnorodność wokół sędziwych drzew”. fot. Jędrek Godlewski

 

Uczestniczki i uczestnicy w trakcie warsztatu “Wszyscy jesteśmy powiązani – bioróżnorodność wokół sędziwych drzew”. fot. Jędrek Godlewski

Konkurs I Know America to w większej mierze projekt edukacyjny niż konkurs, czyli ostra rywalizacja. Zależy nam na tym, żeby osoby uczestniczące poznały nieoczywiste zakamarki wiedzy o USA oraz żeby zdobyły przydatne w życiu umiejętności, jak np. precyzyjne wyrażanie swoich myśli na piśmie. Temu poświęcony był warsztat „Sztuka pisania”, który został przeprowadzony przez dr Ludmiłę Janion, Sebastiana Smolińskiego oraz Jędrzeja Godlewskiego. Omówiliśmy uniwersalne zasady komponowania esejów oraz porozmawialiśmy w mniejszych grupach o tematach, które w tym roku pojawiły się w 2 etapie konkursu.

dr Ludmiła Janion w trakcie warsztatu „Sztuka pisania”. fot. Jędrek Godlewski

 

Uczestniczki i uczestnicy I Know America 2024 w trakcie warsztatu „Sztuka pisania”. fot. Jędrek Godlewski

 

Na koniec wyjazdu spotkaliśmy w gronie uczestników, organizatorów i partnerów konkursu na ceremonii rozdania dyplomów w posiadłości zastępcy ambasadora USA – Daniela Lawtona. Osoby uczestniczące w konkursie miały więc niebywałą okazję, żeby poznać i porozmawiać amerykańskich dyplomatów oraz przedstawicieli takich instytucji jak American Chamber of Commerce czy Fulbright Poland.

Uczestnicy I Know America 2024 w posiadłości zastępcy ambasadora USA, gospodarze oraz zaproszeni gości. fot. Magda Gromek-Kowalczyk

Serdecznie gratulujemy laureatkom, finalistom i finalistkom oraz wszystkim uczestniczkom i uczestnikom, którzy zmierzyli się w konkursie! Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym!

Zakończyliśmy I Know America 2024

wyniki

11 mar 2024


Zapraszamy do przeczytania relacji z finału konkursu I Know America 2024. Kolejna edycja wystartuje już na początku września 2024!

Wyniki II etapu I Know America 2024

wyniki

25 sty 2024


Drugi etap konkursu I Know America 2024 dobiegł końca. Spośród 60 nadesłanych prac, wybraliśmy 15 najlepszych. Ich autorzy i autorki zmierzą się w finale w na przełomie lutego i marca 2024.

WYNIKI: I etap I Know America 2024

wyniki

24 lis 2023


Zapraszamy do zapoznania się z wynikami etapu pierwszego konkursu I Know America 2024.

I know America… by myself

alumni

30 sie 2018


Po wygraniu konkursu I Know America w marcu 2018 roku czułem dużą satysfakcję z dotychczasowej pracy oraz ekscytację w związku z czekającą mnie przygodą. Wkrótce miałem mieć okazję spełnić jedno ze swych marzeń, czyli… zgodnie z nazwą konkursu- poznać Amerykę. Tym razem na własne oczy, a nie z książek i filmów.

Uczniowie, którzy chcą zmieniać świat

alumni

18 wrz 2017


"Projekt Przyszłość" zorganizowany przez licealistów z Poznania czy przedsięwzięcie "Youth Ambassadors Summer Institute" zainicjowane przez uczniów z Tych to tylko niektóre inicjatywy (...)

Relacja Julii Kużdżał z BFTF 2017

alumni

13 wrz 2017


W poprzedniej edycji konkursu jedna z laureatek wzięła udział w miesięcznym wyjeździe naukowym do USA w ramach corocznego programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institute.

CivicUP! Academy. Koniec naboru

CivicUP!

25 kwi 2018


Zakończyliśmy nabór do pierwszej edycji szkoły letniej CivicUP! Academy 2018, którą organizujemy we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce. Znamy już nazwiska uczestników.

I Know America 2024. Start już 8 września

konkurs

04 wrz 2023


Gotowi na amerykanistyczny maraton ? 8 września 2023 r. otworzymy zapisy do I Know America 2024.

20. edycja I Know America czas start!

konkurs

08 wrz 2022


Gotowi na maraton amerykanistyczny? 8 września 2022 r. otworzyliśmy zapisy do I Know America 2023.

Zmiana w harmonogramie IKA2022

konkurs

06 lut 2022


Finał konkursu I Know America 2022 odbędzie 25 lutego 2022 r. Znamy też datę wyjazdu zwyciężczyni/zwycięzcy 19. edycji IKA do USA w ramach programu BFTF!

Jak napisać esej konkursowy!? LIVE Q&A

wiedza

01 gru 2022


Pisanie esejów konkursowych nigdy nie było łatwe. Wiemy to, dlatego chcemy dać Wam możliwość zapytania nas, jak robić to najlepiej!

Wszystkie twarze USA. Amerykanistyczne spotkanie w Krośnie

wiedza

20 wrz 2022


Jeśli chcesz zacząć poznawać Amerykę od podszewki, najlepiej po prostu tam będąc, to wydarzenie jest dla Ciebie. Zapraszamy uczennice i uczniów szkół średnich na spotkanie amerykanistyczne w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie 30 września 2022 r. o godz. 11.

Gwiezdne wojny i diamentowe asteroidy. Ameryka w kosmosie w XX, XXI i XXII wieku

wiedza

09 cze 2022


Czy widok XIX-wiecznych osadników ciągnących na zachód Ameryki Północnej i potężnych rakiet wynoszących ludzi w kosmos mają ze sobą coś wspólnego? Dlaczego bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy patrzeć w górę i obserwować, co dzieję się w najbliższej nam przestrzeni kosmicznej? Zapraszamy na wykład Piotra Szyi, jurora w konkursie I Know America, i dyskusję pn. "Gwiezdne wojny i diamentowe asteroidy. Ameryka w kosmosie w XX, XXI i XXII wieku". Spotkanie odbędzie się 20 czerwca 2022 r. w Auli widowiskowej przy Szkole w Lisewie. Wykład zostanie nagrany i opublikowany na naszym portalu Wszechnica.

Zakończyliśmy I Know America 2024

wyniki

11 mar 2024


Zapraszamy do przeczytania relacji z finału konkursu I Know America 2024. Kolejna edycja wystartuje już na początku września 2024!

Wyniki II etapu I Know America 2024

wyniki

25 sty 2024


Drugi etap konkursu I Know America 2024 dobiegł końca. Spośród 60 nadesłanych prac, wybraliśmy 15 najlepszych. Ich autorzy i autorki zmierzą się w finale w na przełomie lutego i marca 2024.

WYNIKI: I etap I Know America 2024

wyniki

24 lis 2023


Zapraszamy do zapoznania się z wynikami etapu pierwszego konkursu I Know America 2024.