Aktualności

Od kliknięcia "zarejestruj" do spotkania w Warszawie. Koniec 19. edycji konkursu I Know America

wyniki

09 cze 2022


Za nami jedna z najdłuższych edycji konkursu I Know America, która trwała od 01.09.2021 do 27.05.2022 r., gdy została oficjalnie zakończona na pierwszym od wybuchu pandemii 4-dniowym spotkaniu finałowym w Warszawie. W 19. edycji I Know America wzięło udział ponad 1100 uczennic i uczniów szkół średnich z całej Polski.

 

W tym roku po raz drugi finał konkursu I Know America został przeprowadzony w całości za pośrednictwem internetu.  25 lutego 2022 r. zamiast w Ośrodku Studiów Amerykańskich spotkaliśmy się na Zoomie, żeby porozmawiać z uczestnikami i uczestniczkami konkursu.

Finał I Know America 2021 na platformie Zoom.

 

Finał przeprowadziła komisja w składzie Elizabeth Blumenthal, zastępczyni attaché ds. kultury w U.S. Embassy Warsaw, Ludmiła Janion, Jan Smoleński, Piotr Szyja z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW oraz Jędrzej Godlewski z Fundacji Wspomagania Wsi. Spośród 15 uczestników i uczestniczek  zakwalifikowanych do ostatniej rundy, z komisją spotkało się 14 z nich.

 

Lauretaki i laureaci I Know America 2022

W tym roku udział w programie edukacyjnym The Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship wygrała Matylda Sobczak, uczennica IV Liceum Ogólnokształcące w Toruniu im. Tadeusza Kościuszki.

matylda-sobczak

Matydla Sobczak w trakcie warsztatu w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Spotkanie uczestników konkursu IKA 2022 w Warszawie.

 

Staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce wygrała Dominika Jacejko, uczennica III Liceum Ogólnokształcące im. K.K.Baczyńskiego w Białymstoku.

 

Dominika Jacejko (w środku) podczas spotkania z jurorami konkursu I Know America w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Spotkanie uczestników IKA 2022 w Warszawie

 
 

Indeksy na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego przyznaliśmy:

  • Ninie Sługockiej z I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego w Zielonej Górze,
  • Emilii Osińskiej z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach,
  • Maciejowi Kurowi z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu.

 

Spotkanie uczestniczek i uczestników I Know America 2022

Tegoroczna edycja była najdłuższa, ponieważ w odróżnieniu do poprzednich lat spotkanie w Warszawie i finał konkursu musiały zostać przeprowadzone osobno ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce. Zdaje się, że uczestnicy tylko na tym skorzystali - Warszawa w maju jest najpiękniejsza. Spotkanie odbyło się w dniach 24-27.05.2022 r.

Na początek uczestnicy odwiedzili Ośrodek Studiów Amerykańskich UW. Tam mogli porozmawiać z jurorami konkursu o swoich pracach pisemnych, o każdym z etapów i o wszystkim, co ich w konkursie zaciekawiło. A my zdradzimy Wam, co w esejach lubimy najbardziej. Tego dnia laureaci I Know America poznali też zastępcę Elizabeth Blumenthal, zastępczynię attaché ds. kultury w Ambasadzie USA w Warszawie. Elizabeth opowiedziała o świecie dyplomacji, o życiu i studiowaniu w USA.

 

elizabeth-blumenthal

Elizabeth Blumenthal podczas spotkania z uczestnikami IKA 2022 w OSA UW w Warszawie.

 

Co roku staramy się, żeby program spotkania był różnorodny i inspirujący. Tym razem grupa trafiła do Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Obejrzeliśmy wystawę Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to..." oraz wzięliśmy udział w warsztacie podczas którego, uczestnicy wykonali własne animacje inspirowane wystawą.

 

 

Uczestniczki i uczestnicy byli także w Teatrze Narodowym na spektaklu pt. "Maria Stuart" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

maria-stuart

Wiktoria Gorodeckaja (Maria Stuart). Fot. Krzysztof Bieliński

 

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie oprócz zwiedzenia fragmentów wystawy stałej, grupa wzięła udział w warsztacie "Wrogość, obojętność, pomoc". W jego trakcie uczestnicy poznali historię Estery Borensztajn, żydowskiej dziewczynki, która wyskoczyła z pociągu do Treblinki i była ukrywana na wsi przez Polki i Polaków. Grupa miała okazję zastanowić się nad złożonością wyborów życiowych mieszkańców okupowanej Polski. Był też czas na dyskusję i dzielenie się refleksjami.

droga-estery-warsztat-w-POLIN

Uczestniczki i uczestnicy konkursu I Know America 2022 na warsztacie w Muzeum POLIN

 

droga-estery-warsztat-w-polin-2

Uczestniczki i uczestnicy konkursu I Know America 2022 na warsztacie w Muzeum POLIN

 

Spotkanie zakończyło się uroczystym rozdaniem dyplomów w hotelu Regent. Udział w nim wzięli m.in. Elizabeth Blumenthal oraz Justyna Duriasz-Bułhak i Piotr Szczepański z Fundacji Wspomagania Wsi, a także przedstawiciele organizacji współtworzących konkurs - American Chamber of Commerce oraz Ośrodka Studiów Amerykańskich UW.

 

uczestnicy-IKA2022

Uczestnicy konkursu I Know America 2022 w Warszawie

 

Serdecznie gratulujemy laureatkom, finalistom i finalistkom oraz wszystkim uczestniczkom i uczestnikom, którzy pomimo trudów zeszłego i tego roku zmierzyli się w konkursie!

Zakończyliśmy I Know America 2024

wyniki

11 mar 2024


Zapraszamy do przeczytania relacji z finału konkursu I Know America 2024. Kolejna edycja wystartuje już na początku września 2024!

Wyniki II etapu I Know America 2024

wyniki

25 sty 2024


Drugi etap konkursu I Know America 2024 dobiegł końca. Spośród 60 nadesłanych prac, wybraliśmy 15 najlepszych. Ich autorzy i autorki zmierzą się w finale w na przełomie lutego i marca 2024.

WYNIKI: I etap I Know America 2024

wyniki

24 lis 2023


Zapraszamy do zapoznania się z wynikami etapu pierwszego konkursu I Know America 2024.

I know America… by myself

alumni

30 sie 2018


Po wygraniu konkursu I Know America w marcu 2018 roku czułem dużą satysfakcję z dotychczasowej pracy oraz ekscytację w związku z czekającą mnie przygodą. Wkrótce miałem mieć okazję spełnić jedno ze swych marzeń, czyli… zgodnie z nazwą konkursu- poznać Amerykę. Tym razem na własne oczy, a nie z książek i filmów.

Uczniowie, którzy chcą zmieniać świat

alumni

18 wrz 2017


"Projekt Przyszłość" zorganizowany przez licealistów z Poznania czy przedsięwzięcie "Youth Ambassadors Summer Institute" zainicjowane przez uczniów z Tych to tylko niektóre inicjatywy (...)

Relacja Julii Kużdżał z BFTF 2017

alumni

13 wrz 2017


W poprzedniej edycji konkursu jedna z laureatek wzięła udział w miesięcznym wyjeździe naukowym do USA w ramach corocznego programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institute.

CivicUP! Academy. Koniec naboru

CivicUP!

25 kwi 2018


Zakończyliśmy nabór do pierwszej edycji szkoły letniej CivicUP! Academy 2018, którą organizujemy we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce. Znamy już nazwiska uczestników.

I Know America 2024. Start już 8 września

konkurs

04 wrz 2023


Gotowi na amerykanistyczny maraton ? 8 września 2023 r. otworzymy zapisy do I Know America 2024.

20. edycja I Know America czas start!

konkurs

08 wrz 2022


Gotowi na maraton amerykanistyczny? 8 września 2022 r. otworzyliśmy zapisy do I Know America 2023.

Zmiana w harmonogramie IKA2022

konkurs

06 lut 2022


Finał konkursu I Know America 2022 odbędzie 25 lutego 2022 r. Znamy też datę wyjazdu zwyciężczyni/zwycięzcy 19. edycji IKA do USA w ramach programu BFTF!

Jak napisać esej konkursowy!? LIVE Q&A

wiedza

01 gru 2022


Pisanie esejów konkursowych nigdy nie było łatwe. Wiemy to, dlatego chcemy dać Wam możliwość zapytania nas, jak robić to najlepiej!

Wszystkie twarze USA. Amerykanistyczne spotkanie w Krośnie

wiedza

20 wrz 2022


Jeśli chcesz zacząć poznawać Amerykę od podszewki, najlepiej po prostu tam będąc, to wydarzenie jest dla Ciebie. Zapraszamy uczennice i uczniów szkół średnich na spotkanie amerykanistyczne w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie 30 września 2022 r. o godz. 11.

Gwiezdne wojny i diamentowe asteroidy. Ameryka w kosmosie w XX, XXI i XXII wieku

wiedza

09 cze 2022


Czy widok XIX-wiecznych osadników ciągnących na zachód Ameryki Północnej i potężnych rakiet wynoszących ludzi w kosmos mają ze sobą coś wspólnego? Dlaczego bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy patrzeć w górę i obserwować, co dzieję się w najbliższej nam przestrzeni kosmicznej? Zapraszamy na wykład Piotra Szyi, jurora w konkursie I Know America, i dyskusję pn. "Gwiezdne wojny i diamentowe asteroidy. Ameryka w kosmosie w XX, XXI i XXII wieku". Spotkanie odbędzie się 20 czerwca 2022 r. w Auli widowiskowej przy Szkole w Lisewie. Wykład zostanie nagrany i opublikowany na naszym portalu Wszechnica.

Zakończyliśmy I Know America 2024

wyniki

11 mar 2024


Zapraszamy do przeczytania relacji z finału konkursu I Know America 2024. Kolejna edycja wystartuje już na początku września 2024!

Wyniki II etapu I Know America 2024

wyniki

25 sty 2024


Drugi etap konkursu I Know America 2024 dobiegł końca. Spośród 60 nadesłanych prac, wybraliśmy 15 najlepszych. Ich autorzy i autorki zmierzą się w finale w na przełomie lutego i marca 2024.

WYNIKI: I etap I Know America 2024

wyniki

24 lis 2023


Zapraszamy do zapoznania się z wynikami etapu pierwszego konkursu I Know America 2024.